A Számvevőszéknél a plafont nézték, amikor az EP-képviselők kérdéseket tettek fel
A Fidesz úgy érzi, hogy egy jelentés alapján az uniós források elől az utolsó akadályok is elhárultak. A jelentésben azonban egészen más megállapítások szerepelnek.
A Fidesz úgy érzi, hogy egy jelentés alapján az uniós források elől az utolsó akadályok is elhárultak. A jelentésben azonban egészen más megállapítások szerepelnek.
Az Európai Parlament szakbizottságaiban megkezdődött annak a csomagnak a tárgyalása, amelynek egyik eleme, hogy az EU 2024 és 2027 között ötven milliárd eurót juttatna Ukrajnának, nagyobb részben hitel, kisebb részben pedig vissza nem térítendő támogatás formájában. A Fidesz szerint már az Erasmus-pénzeket is az ukránok fenyegetik.
Gyöngyösi Márton pártelnök nem hajlandó együtt indulni senkivel sem az európai parlamenti, sem az önkormányzati választásokon. Szabó Gábort pedig azért kérte lemondásra a párt választmányának éléről, mert ő volt az ellenzéki összefogás jobbikos főtárgyalója, és az elnök szerint nagy része volt a választási kudarcban.
A szocialista ötletre senki nem vevő, de ettől még egyáltalán nem biztos, hogy mindenki egyedül indul, a Párbeszéd és az LMP például tárgyal a közös listáról.
Orbán arra reagált, hogy az Európai Parlament volt elnöke, Martin Schulz szerint Orbánt és Kaczynskit reménytelen visszaintegrálni Európába.
Bár csak jövőre rendezik meg az európai parlamenti választásokat, amelyek után új bizottság alakul az Európai Unióban, de már most megkezdődött a felkészülés a változásokra: Thierry Breton belső piaci biztos akcióba lendült, és megfúrta egy amerikai közgazdász kinevezését. A kérdés persze az, hogy Ursula von der Leyen maradni akar vagy inkább a NATO-t választja.
2024-ben ismét európai parlamenti választások lesznek. Ezek a választások biztosítják az egyetlen lehetőséget az európaiaknak, hogy közvetlenül szavazzanak az EU-ról. Viszont a kutatások és felmérések azt mutatják, hogy az emberek az EP választásokon nem feltétlenül az EU kulcskérdései, inkább a nemzeti politikai helyzet alapján szavaznak, már ha egyáltalán elmennek szavazni. Ez nem (csak) a választók hibája. Az Európai Parlament pártjai és választási struktúrája rendkívül bonyolult, nem csoda hát, ha a polgároknak még az életkedve is elmegy ezektől a választásoktól.
Az EP Energiügyi Bizottsága elfogadta álláspontját a megfizethetőbb és fogyasztóbarátabb villamosenergia-piacra vonatkozó tervekkel kapcsolatban, a magyar kormánypárt azonban az ellenszavazók között volt. Ez azt is jelenti, hogy a Fidesz a kiszolgáltatott fogyasztók esetében sem tiltaná az áram kikapcsolását.
Az Európai Parlament mezőgazdasági és környezetvédelmi bizottsága közös meghallgatást tartott, miután kiderült, két nagy mezőgazdasági vegyszereket forgalmazó cég nem osztott meg adatokat az európai hatóságokkal arról, hogy az elmúlt 20 évben 9 alkalommal találtak tudományos bizonyítékot arra, hogy egyes általuk gyártott növényvédő szerek magzati agykárosodást okozhatnak. A cégek védelme: ők mindent etikusan csináltak, de egyébként sem volt kötelező jelenteniük az EU-nak a potenciális mérgező hatásokat.
Az Európai Parlament külügyi bizottsága új állásfoglalást fogadott el az EU-török kapcsolatokról. A képviselők egyetértettek abban, hogy Törökország nem zsarolhatja be magát az EU-ba geopolitikai eszközöket, például a menekültekkel vagy Ukrajna támogatását felhasználva. De egyidejűleg valamilyen együttműködésre mindenképpen szükség van az EU és Törökország között, és ha ez nem az ország EU csatlakozása, akkor itt az ideje új utakat és stratégiákat kidolgozni.
Meglepetésként érte az EU természet-helyreállítási törvényének ellenzőit, köztük a Fideszt, hogy az Európai Parlament minimális többséggel, de megszavazta az unió ökoszisztémájának helyreállítását célzó tervezetet. Nyert a természetvédelem és a túlnyomó tudományos konszenzus, ami sokakat váratlanul ért.
Kivételesen nem Magyarország, hanem Lengyelország került az Európai Parlament célkeresztjébe. Egy új jelentésben számos olyan intézkedést bírált az EP, amelyről a közelmúltban döntött a lengyel kormány.
Az Európai Parlament is jóváhagyta álláspontját a közéleti részvételt akadályozó stratégiai perek (SLAPP) kapcsán, ami azt jelenti, hogy napokon belül megkezdődnek a háromoldalú tárgyalások az EP, az Európai Bizottság és a tagállamok részvételével, a jogszabály végső formába öntésének érdekében.
Mozgolódik a szélsőjobb az Európai Parlamentben. Zelenszkij ukrán elnök a NATO-csúcsra készül, téma lesz országa csatlakozása. A Financial Times vezércikkben sürgeti, hogy a nyugati hatalmak ítéljék el Netanjahu izraeli kormányfő terjeszkedési törekvéseit. Válogatás a világsajtó írásaiból.
Az n-tv német hírcsatorna riportjában megszólaló volt német szociáldemokrata igazságügyi miniszter szerint az EU túl későn kapott észbe, hogy megvonja a pénzeket a magyar kormánytól.
A természet helyreállítását célzó új uniós környezetvédelmi szabályok erős indulatokat váltottak ki az agrárlobbi és az őket támogató európai pártok, illetve az EU intézményei körében. Mindez komolyan megkérdőjelezheti a közös klímacélok megvalósulását.
A területfejlesztésért és az uniós források felhasználásáért felelős miniszter nem tudja elképzelni, hogy elvennék tőlünk a soros elnökséget, „bár a politikában nincs lehetetlen".